INVESTOVANIE
DO NEHNUTEĽNOSTÍ

Inflácia odkrojí z úspor každý rok aj 10 percent. Investovanie do nehnuteľností patrí dlhodobo medzi bezpečný spôsob uchovania hodnoty peňazí. Nie každá nehnuteľnosť je však vhodná ako investícia. Nástrah je na realitnom trhu veľa a neskúsený investor môže ľahko prerobiť.

6 DÔVODOV, PREČO INVESTOVAŤ DO NEHNUTEĽNOSTÍ 

investovanie do nehnutelnosti 3

Okrem toho, že hodnota nehnuteľnosti dlhodobo rastie, realitná investícia prináša mesačne nájom. Popri mzde Vám na účet každý mesiac pribudnú ďalšie peniaze, pasívny príjem. Z platieb nájomníkov pokryjete aj splátky hypotéky.

Pri kúpe nehnuteľnosti nemusíte mať jej celú cenu.  Na realitnú investíciu Vám požičia banka. Vďaka tomu si môžete kúpiť nehnuteľnosť, na ktorú by ste nemali dosť peňazí. Splácať hypotéku môžete banke aj vďaka pravidelnému cash flowu, ktorý získate prenájmom nehnuteľnosti.

Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, môžete ju predať bez toho, aby ste platili daň z príjmu. Pokiaľ nehnuteľnosť zaradíte do obchodného majetku, ako prenajímateľ budete mať širší  okruh výdavkov, ktoré si môžete uplatniť v daňovom priznaní.

Nehnuteľnosť má silný protiinflačný potenciál, keďže v dlhodobom časovom horizonte jej výnos prekonáva infláciu. Preto je investícia na realitnom trhu vhodná ako „štvrtý dôchodkový pilier“. Aj vďaka nej sa zaistíte na dôchodok.

Nehnuteľnosť má svoju fyzickú podobu. Nie je to imaginárny majetok, ktorý spočíva len v zápise na účte, ktorý môže raz niekto preškrtnúť alebo vymazať. Do nehnuteľnosti sa v prípade potreby môžete nasťahovať alebo ju využiť ako svoju kanceláriu.

Rozdelením peňazí na viac častí a ich investovaním do viacerých tried aktív znižujete svoje investičné riziko. Nepríjemné prekvapenia, ktoré vedia pripraviť finančné trhy, Vám môže vykompenzovať kúpa nehnuteľnosti. Práve realitná investícia prispeje k vytvoreniu mixu aktív, medzi ktorými je nízka korelácia.

Etapy investovania

Úspešné investovanie do nehnuteľností tvoria viaceré previazané etapy dobre premyslených a zrealizovaných krokov.

1. ETAPA – Finančná analýza investovania do nehnuteľností

V prvom kroku si

 • zhrnieme výhody a riziká investovania do nehnuteľností
 • spoločne vytvoríme „profil” hľadanej nehnuteľnosti
 • pomôžeme Vám zvoliť si správnu investičnú stratégiu, keďže máme prehľad o trhových cenách nehnuteľností, ale tiež o aktuálnom dianí na finančnom trhu,
 • prepočítame efektivitu Vášho investovania a zistíme, do akých nehnuteľností sa vo Vašom prípade oplatí investovať

2. ETAPA – Užší výber a prehliadky nehnuteľností

Pokiaľ nám výsledky finančnej analýzy dajú zelenú, v nadväznosti na „profil“ hľadanej nehnuteľnosti spoločne vyberieme tri najlepšie, ktoré najviac zodpovedajú kritériám. Faktorov, ktoré môžu ovplyvniť Vašu spokojnosť, je veľa. Vieme, ktoré to sú a čo máme zisťovať. Vieme, ktoré nehnuteľnosti sú “ležiaky” a ktoré sú zaujímavé. Iný typ nehnuteľnosti hľadáme pre klienta, pre ktorého má byť nehnuteľnosť novým domovom, a iný typ, ak investuje na realitnom trhu za účelom následného predaja, či prenájmu. 

Zistíme dostupnosť nehnuteľnosti (nie všetky inzeráty sú vždy aktuálne), urobíme osobnú prehliadku, zdokumentujeme a presvedčíme sa, či zodpovedá očakávaniam. Vieme, čo na prehliadkach zisťovať, na čo sa predávajúceho pýtať (realitný poradca si robí poznámky, ktoré potom spoločne vyhodnotíme).

Vybrané nehnuteľnosti Vám predstavíme v digitálnej podobe. Nehnuteľnosti, ktoré si s našou pomocou vyberiete, osobne  spoločne navštívime.

3. ETAPA – Vyjednanie lepšej kúpnej ceny

Naši realitní poradcovia a advokáti majú bohaté skúsenosti s vyjednávaním nižšej ceny, aj preto dosahujú v rokovaniach často úspech.

V rámci rokovaní vyvinieme maximálne úsilie, aby sme zjednali zľavu z kúpnej ceny. Napokon naša odmena v tejto časti závisí od nášho úspechu.

4. ETAPA – Financovanie nehnuteľnosti

Spolu vyriešime financovanie nehnuteľnosti. Pokiaľ neinvestujete vlastné peniaze, asistenciu pri vybavovaní hypotekárneho úveru Vám poskytnú naši spolupracujúci hypotekárni špecialisti. Služba je poskytovaná bezplatne.

5. ETAPA – Právna asistencia pri zmluvnej dokumentácii

Zabezpečíme právny servis prostredníctvom spolupracujúcej advokátskej kancelárie LEX spojený s prevodom nehnuteľnosti, od podpisu rezervačnej zmluvy, budúcej kúpnej zmluvy, samotnej kúpnej zmluvy až po kataster nehnuteľností.

Spolupracujúci advokáti pripravia zmluvnú dokumentáciu (alebo túto spripomienkujú vo Váš prospech) a zastúpia Vás na spoločnom rokovaní s predávajúcim (jeho právnikmi alebo realitnou kanceláriou).

6. ETAPA – Asistencia v deň prevodu vlastníctva

Náš realitný poradca stojí po Vašom boku pri dôležitých úkonoch, ako je návšteva notára, banky a katastra v čase prevodu.

7. ETAPA – Asistencia pri protokolárnom prevzatí a prepise médií a služieb

Náš realitný poradca stojí tiež po Vašom boku pri protokolárnom prevzatí nehnuteľnosti, pri prepise elektrickej energie, plynu, vody, správy a služieb, ktoré súvisia s užívaním nehnuteľnosti.

Ak sa tieto úkony podcenia, môžu vzniknúť v budúcnosti problémy s prípadnými nedoplatkami či preplatkami.

8. ETAPA – Preskúmanie technického stavu nehnuteľnosti

Ak si vyberiete z ponuky prehliadok svojho “favorita”, dôkladne ho preveríme. Predávajúci často zamlčujú vady alebo bagatelizujú technické nedostatky, ktoré po prevode musia riešiť kupujúci.

Náš inšpektor objektívne prešetrí  technický stav nehnuteľnosti, odhalí možné problémy, nedostatky a zároveň odhadne náklady, ktoré treba na opravy vynaložiť.

9. ETAPA –  Asistencia pri vybavovaní znaleckého posudku

Realitný poradca zabezpečí “obehanie” všetkých formalít potrebných na vyhotovenie znaleckého posudku. V cene služby je zahrnutá úhrada poplatku za vyhotovenie znaleckého posudku pre súdneho znalca a poplatku za zápis záložného práva do katastra nehnuteľností.

10. ETAPA – Obnova a úpravy nehnuteľnosti, a jej príprava na prenájom/predaj

Získaním kľúčov od Vašej investičnej nehnuteľnosti sa nič nekončí. Pomôžeme Vám ju obnoviť, upraviť  a pripraviť tak, aby sa dala  ďalej využiť v súlade s Vaším investičným plánom (prenájom/ďalší predaj).

11. ETAPA – Prenájom nehnuteľnosti

V prípade, že cieľom Vašej kúpy nehnuteľnosti je jej prenájom, postaráme sa oň. Pomôžeme Vám aj v prípade, že máte záujem o fungovanie v sieti krátkodobého prenájmu (Airbnb).

12. ETAPA – Predaj nehnuteľnosti za najvyššiu cenu

V prípade, že cieľom Vášho investovania do nehnuteľnosti je predaj, realitný poradca ho zrealizuje za najvyššiu možnú cenu. Nájdeme kupujúceho, ktorý ponúkne najviac.

Prečo sa stať realitným investorom s nami

Do procesu Vášho realitného investovania je zapojený tím našich analytikov, ktorých môžete poznať z citácii v slovenských mienkotvorných médiách. Naši analytici zastrešujú aj projekt Realitnej únie SR –  Realitný barometer , ktorý na pravidelnej mesačnej báze monitoruje vývoj cien bytov na celom Slovensku. Projekt pomáha odbornej, ale aj širšej verejnosti v orientácii na realitnom trhu. Analytický tím je pripravení sprevádzať Vás pri výbere najvhodnejšej nehnuteľnosti.

Do nákupu Vašej nehnuteľnosti a neskôr do jej prenájmu/predaja nasadzujeme našu realitnú elitu – maklérov s najlepšími skúsenosťami a obchodnými zručnosťami. Naši elitní makléri majú ukončené najvyššie možné realitné vzdelanie na Slovensku a sú držiteľmi realitného titulu RSc.

V celom procese nadobúdania investičnej nehnuteľnosti spolupracujeme len s overenými špecialistami ako sú hypotekárni poradcovia, inšpektori na posúdenie technického stavu nehnuteľnosti, architekti, či špecialisti na prípravu nehnuteľnosti na prenájom alebo jej predaj (homestageri).

Môžete byť pokojní. V každom realitnom obchode  sa môžu objaviť kritické situácie. U nás na bezpečnú realizáciu dohliada advokát so špecializáciou na realitné právo. Slovenská realitná agentúra spolupracuje s LEX, advokátskou kanceláriou.

Zriaďovateľom Slovenskej realitnej agentúry je Realitná únia SR, najväčšie združenie realitných sprostredkovateľov na Slovensku.  Spolupráca medzi 718 členmi robí často zázraky.

investovanie do realit 4

Máte záujem o ďalšie informácie?

  Vaše meno a priezvisko (povinné)

  Vaše telefónne číslo (povinné)

  Váš email (povinné)

  Vaša správa

  Do políčka nižšie prepíšte overovací kód (antispamová ochrana)

  captcha

  BLIŽŠIE INFORMÁCIE VÁM POSKYTNEME NA

  +421 949 090 909

  Porovnaj ponuky

  Porovnať