V prípade, že ste minulý rok kúpili nehnuteľnosť, zostáva Vám niekoľko dní na splnenie si daňovej povinnosti.
Zákon rozlišuje tri druhy dane
- daň z bytov a nebytových priestorov
- daň zo stavieb
- daň z pozemkov
Kedy vzniká daňová povinnosť
- vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia, ktoré nasleduje po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom (správcom, nájomcom alebo užívateľom) domu, bytu, nebytového priestoru alebo pozemku.
- zaniká 31. januára zdaňovacieho obdobia, v ktorom vlastníctvo (správa, nájom alebo užívanie) daňovníkovi zanikne.
Správcom dane je obec, resp. mesto, v ktorom územnom obvode sa Vaša nehnuteľnosť nachádza.
Dobré vedieť:
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Znamená to, že sa neprihliada na zmeny, ktoré vzniknú počas tohto obdobia. V praxi to znamená, že ak napr. počas nasledujúceho roku dôjde k zmene pozemku na stavebný, na výšku dane to vplyv nemá.
Dokedy a komu treba podať daňové priznanie
Daňové priznanie musíte podať správcovi dane (t. j. obci / mestu) najneskôr do 31. januára 2023, podľa právneho stavu k 1.januáru 2023.
Príklad:
Nadobudnutie nehnuteľnosti | Daňové priznanie treba podať |
1.1.2022 – 31.12.2022 | do 31. 1.2023 |
od 1.1.2023 | do 31.1.2024 |
Dobré vedieť:
Ak nenastanú žiadne zmeny, povinnosť podať priznanie nasledujúce roky už nemáte.
Kedy podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľnosti
Ak ste už priznanie k dani z nehnuteľností urobili hneď po nadobudnutí nehnuteľnosti, existujú 3 situácie, kedy ste povinný podať čiastkové priznanie, kde uvediete len zmeny oproti dovtedy podanému priznaniu.
Urobíte tak v prípade, že:
- ste sa stali vlastníkom, správcom, užívateľom či nájomcom ďalšej nehnuteľnosti
- nastali zmeny na nehnuteľnosti (výmera, účel využitia)
- zanikne vám vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti
Akú veľkú daň zaplatíte
Sadzbu dane z nehnuteľností určuje každoročne všeobecným záväzným nariadením obec alebo mesto (každá obec a mesto má sadzbu dane pre príslušný rok uvedenú na svojej internetovej stránke).
Na základe tejto sadzby následne vypočíta vašu daň.
Výpočet dane z nehnuteľnosti predstavuje súčin výmery podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru (pri dani z bytov a nebytových priestorov) a sadzby dane. Do podlahovej plochy bytu sa nezapočíta balkón alebo lodžia. Naopak pivnica sa do podlahovej plochy bytu započítava.
Dobré vedieť:
V niektorých prípadoch (napr. mesto Bratislava) určil správca dane štyri pásma sadzby dane podľa atraktivity lokality, pričom mestskú časť Staré mesto zaradil do štvrtého pásma s najvyššou sadzbou dane z bytov (napr. na rok 2022 je to 1 eur / m2).
Dokedy treba daň zaplatiť
Na rozdiel od dane z príjmu, daň z nehnuteľností neplatíte zároveň v termíne podania daňového priznania. Daň z nehnuteľností zaplatíte až po jej vyrubení.
Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru od správcu dane.
Ako vyplniť a podať priznanie
Daňové priznanie sa podáva na predpísanom tlačive, ktoré je rovnaké aj pre fyzické aj pre právnické osoby. Vyplniť a podať ho môžete:
- v papierovej forme
prostredníctvom tlačiva – https://cdn-api.bratislava.sk/strapi-homepage/upload/DZN_priznanie_komplet_tlacivo_def7dde342.pdf, ktorého vzor ustanovuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.
- v elektronickej forme
prostredníctvom elektronického formulára. Aby ste mohli formulár odoslať a podpísať je potrebné byť prihlásený občianskym preukazom (EID karta) na portáli.
Bratislava | 18.1. 2023